Gmina Milejów właśnie dołączyła do grona miejscowości, w których funkcjonują tzw. społeczne lodówki.Dzięki współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejowie z Fundacją „Weź Pomóż” społeczna lodówka stanęła w budynku Urzędu Gminy w Milejowie. Korzystać może z niej każdy. Potrzebujący znajdą w niej coś do jedzenia, a mieszkańcy, którzy mają za dużo produktów spożywczych, mogą je w tym miejscu zostawiać, zamiast wyrzucać.Marnowanie żywności to problem, który dotyka nas wszystkich. Kupujemy o wiele więcej, niż jesteśmy w stanie skonsumować. Idea społecznej lodówki jest bardzo prosta. Chodzi o dzielenie się nadwyżką zdatnego do spożycia jedzenia, które w innych okolicznościach poszłoby do kosza. W efekcie jednocześnie unikamy marnowania żywności i pomagamy osobom będącym w potrzebie. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy potrzebujący mieszkańcy naszej gminy, a szczególnie mieszkający w odległych miejscowościach będą mogli dotrzeć do społecznej lodówki w UG w Milejowie. Dlatego pracownicy socjalni tut. Ośrodka mając rozeznanie w swoim rejonie działania będą dostarczać żywność ze społecznej lodówki do najbardziej potrzebujących mieszkańców.Społeczna lodówka stanęła w budynku Urzędu Gminy w Milejowie. Odbiór oraz przynoszenie produktów będzie możliwe w godzinach funkcjonowania Urzędu. W poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godziny 7:00 do 15:00, a we wtorki w godzinach 8:00-16:00. Miejsce to na co dzień nadzorować będą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejowie.Wierzymy, że mieszkańcy gm. Milejów, a także lokalni właściciele sklepów, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorcy aktywnie włączą się w akcję i lodówka nigdy nie będzie stała pusta. I każdy, kto będzie potrzebował żywności, będzie mógł z tej żywności skorzystać. Aby lodówka służyła mieszkańcom jak najlepiej i jak najdłużej, prosimy stosować się do regulaminu umieszczonego przy lodówce.Serdecznie dziękujemy anonimowej mieszkance Milejowa za przekazanie lodówki na ten szczytny cel oraz Panu Dariuszowi Staniak producentowi elementów reklamowych KOMBIGRAF w Zofiówce za profesjonalne i bezpłatne oklejenie lodówki.Ważna informacja – każdy kto korzysta z lodówki społecznej robi to na własną odpowiedzialność.
PRODUKTY, KTÓRE MOŻNA UMIEŚCIĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ1. Produkty, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostać.2. Żywność, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonej na opakowaniu.3. Żywność, która przekroczyła datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyła terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”(określenie „należy spożyć do” wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia).4. Produkty suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w nieuszkodzonych opakowaniach).5. Produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki, próżniowe itp.6. Sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.7. Zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze.8. Warzywa i owoce.9. Wyroby/przetwory własne, np. ciasto, zupa, starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem i datą przygotowania.
PRODUKTY, KTÓRYCH NIE NALEŻY UMIESZCZAĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ1. Produktów nadpsutych i przeterminowanych, wykazujących oznaki popsucia, mających nietypowy zapach, kolor lub wydęte wieczka.2. Produktów już napoczętych, np. otwartych puszek, słoików.3. Produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia – adnotacja „należy spożyć do”.4. Surowych jaj oraz produktów na ich bazie, np. ciast z kremem, śmietaną, domowych majonezów lub produktów z innym podobnym nadzieniem podatnym na zepsucie.5. Surowego mięsa oraz produktów z niego przyrządzonych, np. tatar.6. Produktów wymagających głębokiego schłodzenia i mrożonek.7. Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.8. Produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady.9. Alkoholu i środków odurzających.
REGULAMIN KORZYSTANIA ZE SPOŁECZNEJ LODÓWKI
1. Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje.2. Jedzenie ze społecznej lodówki bierzesz na własną odpowiedzialność.3. Nie bierz wszystkiego – dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.4. Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności. 5. Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie posiłku występują alergeny napisz to na opakowaniu.6. Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań. 7. Produkty płynne itp. Umieść w szczelnym pojemniku, tak aby nie rozlały się podczas wyciągania.8. Nie niszcz lodówki i nie oklejaj jej swoimi ulotkami.Podzielmy się z innymi i nie marnujmy jedzenia, bo dobro wraca!
{gallery}spolo21{/gallery}